05 mar

Muzeji

Muzeji

Narodni muzej Valjevo

Narodni muzej u Valjevu je 1951. godine osnovala tadašnja Opština Valjevo. Narodni muzej u Valjevu je muzej kompleksnog tipa. Svojom delatnošću pokriva teritoriju Kolubarskog okruga – grad Valjevo i opštine: Osečina, Mionica, Lajkovac, Ub i Ljig.

Istovremeno, pored aktivnosti zaštite kulturne baštine, opšte kulturološih i vaspitno-obrazovnih zadataka, valjevski muzej otvara i četvrti put svoga delovanja – razvoj kulturnog turizma. U okviru izdavačke delatnosti, od 1959. godine Muzej je objavio brojne publikacije posvećene istoriji i kulturi valjevskog kraja – monografije, studije, istraživanja, vodiče muzejskih postavki, i drugo.

Stalna izložba valjevskog muzeja predstavlja nesvakidašnji vremeplov nastao kombinacijom klasičnih načina muzejske prezentacije i modernih metoda ambijentalne i događajne rekonstrukcije, obogaćenih upotrebom savremene scenografske multimedijalne tehnologije. To je prva srpska stalna postavka za XXI vek: ”Treća dimenzija prošlosti – pogled iz budućnosti.”

Posredstvom neponovljivih eksponata, izvanrednih ambijentalnih rekonstrukcija i savremene tehnologije, vratite se u prošlost i doživite treću dimenziju prohujalih vekova. A u muzejskoj suvenirnici Vam se nudi veliki izbor prigodnih suvenira, dok u muzejskom kafe klubu možete predahnuti i sabrati utiske.

Muzejsko društvo Srbije je Narodnom muzeju u Valjevu dodelilo plaketu Mihailo Valtrović za najbolju muzejsku ustanovu u Srbiji u 2005. i 2008. godini. Stalne postavke Narodnog muzeja Valjevo su najposećeniji muzejski prostori na zatvorenom u Srbiji.

Narodni muzej Valjevo je 2012. godine nagrađen Turističkim cvetom, najvišim nacionalnim priznanjem koje za doprinos razvoju turizma daje Turistička organizacija Srbije.

muselinov-konak-01

Muselimov konak

Muselimov konak je najstarija sačuvana zgrada u Valjevu, izgrađena u XVIII veku. U vreme kada je sagrađen, nalazio se u sklopu kompleksa zgrada turske administracije. Međutim, osnovni istorijski značaj ovog objekta predstavlja činjenica da je to jedini materijalni ostatak direktno povezan sa Sečom knezova, koja je bila neposredni povod za Prvi srpski ustanak.

Početkom 1804. godine u njegovom podrumu su bili zatočeni Aleksa Nenadović i Ilija Birčanin, i odatle su 4. februara izvedeni na gubilište. Nakon toga, njihove glave su bile javno izložene na krovu ove zgrade. Tom prilikom turski vojnici su širom Srbije ubili više desetina viđenijih građana, ali su Aleksa i Ilija postali simboli Seče knezova, a Muselimov konak je zapamćen kao mesto odakle je posejano seme slobode.

Danas se u podrumu ovog zdanja nalazi muzejska postavka posvećena Seči knezova, dok se u prizemlju nalazi izložba posvećena Prvom i drugom srpskom ustanku.