01 mar

Telekomunikaciona i informatička infrastruktura

Telekomunikacionu mrežu na području Generalnog plana čine:

  • fiksna telekomunikaciona mreža Telekoma “Srbija”
  • mobilne telekomunikacione mreže Telekoma Srbija, Telenora i Vip-a
  • javne i komercijalne radio i TV mreže,
  • kablovski distributivni sistem (KDS) operatera SBB
  • funkcionalni sistemi (VJ, MUP, EPS, ŽTP, NIS, državne institucije itd.) i
  • privatne telekomunikacione mreže (banke, ZOP, komunalna preduzeća itd.).

Na području koje je predmet ovog Generalnog plana fiksna telefonska mreža ima instalisanih 25.200 telefonskih priključaka, od kojih je uključeno 23.646 što znači da je gustina telefonskih priključaka 42 na 100 stanovnika, prema popisu iz 2002. godine. Broj korisnika sa dvojničkim priključcima iznosi 1.132. Broj ISDN priljučaka je 1168 od čega je iskorišćeno 911.

Na području Generalnog plana transportna telekomunikaciona mreža izvedena je u potpunosti u digitalnoj tehnologiji. Čini je mreža optičkih kablova u zvezdastoj strukturi, koja se koristi kao medijum za povezivanje digitalnih sistema prenosa.

Značajno mesto u ponudi savremenih telekomunikacionih servisa i usluga zauzimaju internet provajderi. Nema podataka o broju korisnika koji koriste usluge nacionalnih i privatnih internet provajdera na području Generanog plana.

Instalirani kapaciteti telefonskih centrala na teritoriji GUP-a je 25.200 priključaka. Broj korisnika je 23.646 ili 94% od instaliranih kapaciteta. Broj korisnika u dvojničkoj vezi iznosi 1.132 ili oko 5% od ukupnog broja korisnika.

Infrastruktura gradske optičke mreže

Pri izgradnji podzemne toplovodne mreže u Valjevu izvršiti polaganje plastičnih PE cevi odgovarajućeg prečnika i na taj način izgraditi infrastrukturu buduće gradske optičke mreže. Plastične PE cevi polagati uz spoljnu ivicu rova toplovoda sa one strane rova gde se ne ugrožava postojeća infrastruktura (voda,struja,kanalizacija itd.). Glavnu optičku čvornu stanicu smestiti u suterenu objekta Muzičke škole odakle bi se na pet strana polagale plastične PE cevi primarne gradske optičke mreže. Na svakoj od tih pet primarnih trasa treba predvideti određeni broj optičkih čvornih stanica. Ove optičke čvorne stanice smeštati uz nove objekte ili kontejnere, odgovarajuće prostorije u postojećim objektima ili razvodne ormane nad ili u oknima (šahtama) na javnim površinama (trotoari, zelene površine). Na području svake optičke čvorne stanice izgraditi sekundarnu optičku mrežu do objekata u koje se postavljaju toplotne podstanice novog toplovoda, kao i do drugih objekata ako se ukaže potreba. Na sekundarnoj optičkoj mreži predvideti pomoćna optička čvorišta (u razvodnim ormanima na javnim površinama) gde to bude potrebno. Ova gradska optička mreža nakon uvlačenja optičkih kablova i opremanja optičkih čvornih stanica može se koristiti za: nadzor i upravljanje toplotnim podstanicama, kablovsku televiziju, internet, GIS, razne vrste nadzora, iznajmljivanje drugim korisnicima itd., a postojaće uslovi da se preko Telekomove mreže poveže i sa drugim područjima van Valjeva. Na ovaj način stvoriće se mogućnost da svaki stan (u objektima do kog se polaže optički kabal) dobije optičku vezu.

Izvor: Generalni urbanistički plan, „Službeni glasnik grada Valjeva“ 5/2013, od 13.5.2013, sveska 2