05 mar

Administrativna struktura ruralnog područja Valjeva

Administrativna struktura ruralnog područja Valjeva

Mesne zajednice

Po statutu grada Valjeva, radi zadovoljavanja opštih, zajedničkih i svakodnevnih potreba i interesa lokalnog stanovništva u selima se osnivaju mesne zajednice. Mesna zajednica se može osnovati za više sela. Ona ima svojstvo pravnog lica, u okviru prava i dužnosti statuta grada Valjeva. U mesnim zajednicama se može organizovati obavljanje određenih poslova iz nadležnosti gradske uprave, posebno u vezi sa ostvarivanjem prava građana. Mesne zajednice biraju svog predsednika, donose statut, imaju svoj savet. Na teritoriji grada Valjeva ima 49 mesnih zajednica. Mesna zajednica može sredstva za rad ostvariti iz gradskog budžeta, donacija, prihoda koje ostvari svojim aktivnostima i drugim sredstvima naravno u skladu sa zakonom. U strukturi prihoda mesne zajednice dominiraju sredstva iz budžeta. Funkcije u mesnoj zajednici su neplaćene.

Mesne kancelarije su uslužni organi lokalne uprave i na teritoriji grada Valjeva ima ih 18:

Naziv Naseljena mesta koja obuhvata Telefoni
BRANKOVINA Brankovina, Kozličić, Blizonje i Babina Luka 272-107
GORNJA BUKOVICA Gornja Bukovica i Donja Bukovica 262-000
GOLA GLAVA Gola Glava 285-202
GORNJI TAOR Gornji Taor
DIVCI Divci, Klanica, Loznica i Veselinovac 274-105
DRAČIĆ Dračić, Ravnje, Zarube, Belić, Brangović, Kovačice, Prijezdić i Bačevci 276-102
KAMENICA Kamenica, Osladić i Stapar 254-535
KOTEŠICA Kotešica, Rabas i Joševa 261-100
LELIĆ Lelić, Sušica i Strmna Gora 275-104
LESKOVICE Bogatić, Donje Leskovice i Gornje Leskovice 275-131
LUKAVAC Lukavac i Dupljaj 286-173
MILIČINICA Miličinica 260-184
OGLAĐENOVAC Oglađenovac i Vlaščić 282-183
PAUNE Paune, Mrčić
POPUČKE Popučke 283-276
POĆUTA Brazovice, Tubravić, Vujinovača, Rebelj, Sovač, Mijači, Kunice, Stubo i Rovni 273-103
PRIČEVIĆ Pričević, Beomužević, Majinović i Tupanci 270-105
STAVE Bobova, Sitarice, Stanina Reka, Suvodanje i Vragočanica 271-103

Mesne kancelarije vrše poslove koji se odnose na lična stanja građana (vođenje matičnih knjiga i izdavanje izvoda i uverenja, sastavljanje smrtovnica, vršenje popisa imovine i dr.), vođenje biračkih spiskova, overu rukopisa, prepisa i potpisa, izdavanje uverenja o činjenicima kada je to određeno zakonom, vršenje poslova prijemne kancelarije za opštinske organe uprave, vršenje administrativno-tehničkih i drugih poslova zborova građana, čuvanja nađenih stvari do predaje ekonomatu ili drugom nadležnom organu, vođenje drugih evidencija kada je to predviđeno zakonom i drugim propisima (o deci dorasloj za osnovnu školu, o obveznicima mesnog samodoprinosa i slično), pružanje stručne pomoći u postupku izjašnjavanja građana za mesni samodoprinos, pružanje stručne pomoći mesnim zajednicama.

Oblici neposrednog učešća građana u ostvarivanju lokalne samouprave

Građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji grada Valjeva mogu neposredno učestvovati u ostvarivanju lokalne samouprave putem građanske inicijative, zbora građana i referenduma. To su neki od načina na koji meštani sela mogu pokretati predloge za rešavanje raznih problema sa kojim se susreću. Tako na primer zbor građana se može sazvati za teritoriju ili deo teritorije mesne zajednice, pri čemu je gradska uprava dužna da im pruži stručnu pomoć.

AKTIVNOST MESNIH ZAJEDNICA JE U SADAŠNJEM TRENUTKU NEDOVOLJNA I OGLEDA SE U INICIJATIVAMA POJEDINACA, PRI ČEMU JE SIGURNO DA MOŽE BITI ZNATNO UNAPREĐENA. VAŽAN PRAVAC RURALNOG RAZVOJA VALJEVA JE JAČANJE ADMINISTRATIVNE STRUKTURE NA SELIMA KROZ OSNIVANJE LOKALNIH AKCIONIH GRUPA, POVEĆANJE OPSEGA AKTIVNOSTI SADAŠNJE STRUKTURE MESNIH KANCELARIJA I KROZ JAČANJE GRAĐANSKIH INICIJATIVA.