05 mar

Okruženje i spoljašnji faktori

Okruženje i spoljašnji faktori

Strategija razvoja poljoprivrede i unapređenja života na selu Valjevo 2011-2020 će se najverovatnije sprovoditi u veoma dinamičnom okruženju i biće izložena brojnim spoljašnjim međunarodnim i nacionalnim uticajima. Stoga je jedan od polaznih izazova utvrđivanje mera koje će biti dovoljno sveobuhvatne i dovoljno efikasne da uspešno odgovore na bilo koju potencijalnu pretnju ali i iskoriste šanse koje se mogu pružiti u budućnosti.

Globalni uticaji

Potražnja za poljoprivrednim proizvodima

Potražnja za poljoprivrednim proizvodima u svetu je u konstantnom porastu. Zemlje koje se ubrzano razvijaju kao što su Indija, Kina, Ruska Federacija i mnoge druge rastom životnog standarda povećavaju konzumiranje prehrambenih proizvoda i moguće je da proizvodnja neće pratiti tražnju. Ovakvo stanje na međunarodnom tržištu lako može dovesti do poskupljenja prehrambenih proizvoda i omogućiti šanse za valjevske proizvođače.

Članstvo Republike Srbije u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO)

Očekivani ulazak Republike Srbije u STO između ostalog znači ukidanje direktnih izvoznih stimulacija i smanjenje cenovne konkurentnosti u prvom momentu liberalizacije. Iako se libelarizacija tržišta promoviše u celom svetu kao mera koja donosi direktnu dobit potrošačima nakon liberalizacije poljoprivrede u okviru STO, 54 zemlje su siromašnije nego 1990-tih. Jeftiniji uvozni proizvodi iz inostrastva predstavljaće direktnu konkurenciju valjevskim proizvođačima.

Evropski uticaji

Članstvo Republike Srbije u Evropskoj uniji

Iskustvo novih zemalja članica EU pokazuje da se nakon zvaničnog učlanjenja trgovina prehrambenim prozvodima povećala u oba smera. Voćarski proizvodi po kojima je Valjevo prepoznatljivo su ostvarivali pozitivan trgovinski bilans za razliku od povrća. Međutim iskustvo svake prethodne zemlje kandidata je različito i specifično. Zajednički trendovi za sve nove zemlje članice su povećanje dohotka poljoprivrednih gazdinstava i njihova veća specijalizacija ali i smanjenja broja gazdinstava, u prvom redu gazdinstava koja nisu bila dovoljno konkurentna i nisu imali mogućnosti za promenu i prilagođavanje novom okruženju.

Zahtevi u pogledu ispunjenosti standarda koji se odnose na kvalitet i bezbednost hrane su sve izraženiji u EU ali i u drugim zemljama koje nisu deo Evrope. Očekivana reforma zajedničke poljoprivredne politike EU u 2013. godini nakon javne debate takođe predviđa unapređenje sigurnosti, bezbednosti i kvaliteta hrane. Prilagođavanje standardima primarnih poljoprivrednih proizvođača Valjeva može ojačati njihovu konkurentnost u periodu sprovođenja strategije.

Korišćenje IPARD fondova EU nakon sticanja statusa kandidata Republike Srbije jeste jedna od velikih šansi za valjevske proizvođače. U cilju sprovođenja strategije lokalna uprava najveći doprinos sprovođenju strategije može ostvariti kroz Osu II – Pripremne aktivnosti za primenu agroekoloških mera i lider pristupa odnosno kroz drugu meru – Primena i implementacija lokalnih strategija ruralnog razvoja – uprošćen EU LEADER pristup. Implementacija strategije razvoja poljoprivrede i unapređenja života na selu Valjevo 2011-2020 može biti potpomognuta sredstvima iz ovog dela IPARD fonda.

Nacionalni uticaji (za razvoj poljoprivrede na području koje pokriva grad Valjevo)

Tržište poljoprivrednim proizvodima u Srbiji

U okviru biljne proizvodnje krajnje tržište za osnovne poljoprivredne proizvode kojima proizvođači ostvaruju profit na teritoriji Valjeva je uglavnom inostrano. Proizvodi od kojih se ostvaruje najveći profit su jagodasto voće kod kojih  domaće tržište predstavljaju uglavnom direktni ili indirektni kupci koji ove proizvode prerađuju i dalje izvoze. Jedini izuzetak je rakija šljivovica koja se uglavnom prodaje na domaćem tržištu ali u ovom trenutku uzima malo učešće u profitu za najveći broj proizvođača. Trenutni trend koji još uvek nije zahvatio veće razmere je prodaja svežeg, konzumnog voća na domaćem tržištu. Međutim u životinjskoj proizvodnji proizvođači su uglavnom orijentisani na domaće tržište i kada su u pitanju žive životinje, meso ili mleko i mlečni proizvodi. Mere koje mogu uticati na povećanje domaće potrošnje najznačajnijih poljoprivrednih proizvoda Valjeva svakako mogu uticati na povećanje valjevskih konkurentnosti poljoprivrednih gazdinstava.

Mere Vlade

Na nivou Republike Srbije aktuelna su dva najznačajnija programa:

Međutim oba programa su pisana za vremenski period do 2013. godine što znači da će oni prestati da važe u trenutku početka sprovođanja Strategije ruralnog razvoja grada Valjeva.