04 mar

Ljudski resursi

U odnosu na teritoriju grada u celini, gradska urbana zona Valjeva sa svojim prigradskim naseljima beleži znatno intenzivniji porast broja stanovnika.

Broj stanovnika se u periodu 1948 – 2002. godine u samom gradu Valjevu povećavao po prosečnoj godišnjoj stopi od 21,8‰ (indeks 386,1), u prigradskim naseljima po stopi od 6,4‰ (indeks 142,1), a na celoj teritoriji grada po stopi od 5,8‰ (indeks 137,3). I u poslednjem međupopisnom periodu, iako se stanovništvo Grada brojčano smanjilo, gradska zona i prigradska naselja beleže porast (prosečna godišnja stopa rasta u gradu 3,1‰ i 3,3‰ u prigradskim naseljima). Naime, u gradskom naselju i prigradskoj zoni 1948. godine je živelo oko 32% stanovništva Grada, 1971. god. oko 55%, a 2002. god. 73%.

Po poslednjem popisu iz 2011. godine, područje koje pokriva grad Valjevo ima 90.301 stanovnika, stopa nataliteta je 8,1 %. Sredinom 2013. godine, u Valjevu je nezaposleno 8.900 lica, što je stopa nezaposlenosti od 21%. U Valjevu postoji 6 srednjih škola, Viša poslovna škola strukovnih studija i fakulteta koji su izvor visokokvalifikovane radne snage.

Nezaposlenost prema zanimanjima pokazuje suficitarnost sledećih struka i zanimanja: sve struke i zanimanja trećeg, četvrtog i šestog stepena koji se edukuju u srednjim i visokim školama u Valjevu. Najbrojniji su inženjeri poljoprivrede, pravnici i ekonomisti, inženjeri mašinstva, inženjeri rudarstva, geologije, šumarstva, hortikulture, saobraćaja, politikolozi i istoričari umetnosti.

Deficitarna zanimanja su: zidari, tesari, armirači, građevinski limari, gipseri, građevinski bravari, varioci, tapetari, šivači kože, točioci pića, konobari, farmaceutski i sanitarni tehničari i ofset mašinisti. U visokoj spremi to su: inženjeri elektrotehnike, metalurzi, građevinski inženjeri, arhitekte, farmaceuti, stomatolozi, profesori engleskog jezika, matematike i fizike.

O kvalitetu naših kadrova najbolje govori izjava direktora „Gorenje“-a, gospodina Mirka Meže:“ Radnici zadovoljavaju iste kriterijume kao i radnici u Velenju, rezultati su gotovo isti, da ne kažem da su ovde za koji procenat i bolji nego u Sloveniji“.