05 mar

Agro biznis

Agro biznis

Glavni ekonomski potencijal sela Valjevskog kraja predstavlja poljoprivreda – akcenat je na voćarstvu i stočarstvu i na preradi voća i mlečnih proizvoda.

Takođe preduzetništvo je u manjoj meri zastupljeno kod pojedinih stanovnika. Viša prerada prehrambenih proizvoda, seoski turizam, ručna radinost, tradicionalna tekstilna proizvodnja i izrada suvenira su samo neke od aktivnosti koje su potencijal, ali je potrebno još dosta rada da postanu samoodrživi.

Osnovni nosioci ekonomskog razvoja na selu su pojedinačna poljoprivredna gazdinstva.

Ekonomsko stanje poljoprivrednih gazdinstava

Najčešći izvor prihoda poljoprivrednih domaćinstva u Valjevu je prihod od prodaje sopstvenih poljoprivrednih proizvoda i proizvoda koje su proizveli u svom gazdinstvu (77.5%). Svako drugo domaćinstvo ima prihod od penzije poljoprivredne ili neke druge (49.8%), dok 36.7% navodi prihod od zaposlenja van poljoprivrede.  Svi ostali izvori prihoda su navođeni u znatno manjem broju.

Domaćinstva sa 4 i više članova porodice, oni koji imaju viši prihod po članu domaćinstva – preko 9000RSD, kao i oni koji žive u naseljima koja su bliže gradskom centru, češće nego ostali navode prihod od zaposlenja van poljoprivrede.

Izvori prihoda domaćinstva i glavni prihod

Ista je situacija i kad se izdvaja jedan, osnovni izvor prihoda, isti redosled prihoda: 44.2% prihod od prodaje sopstvenih poljoprivrednih proizvoda navodi prihod od zaposlenja van poljoprivrede, 28.8% prihod od penzije i 23.4% prihodi od zaposlenja van poljoprivrede. Ako sve prihode u vezi sa poljoprivredom tretiramo zajedno (prihod od prodaje sopstvenih proizvoda, prihod od vršenja usluga opremom i mehanizacijom, nadnice za poljoprivredne poslove i rentiranje zemljišta i nepokretnosti) dobijamo da 45.8% poljoprivrednih domaćinstava navodi neki od poljoprivrednih prihoda kao svoj osnovni.

agro-biznis-02

  • Domaćinstva gde je donosilac odluka žena češće kao glavne izvore prihoda navode penzije i prihode od zaposlenja van poljoprivede.
  • Prihodi od zaposlenja van poljoprivrede karakteristični su za domaćinstva gde je donosioc odluke lice od 25 do 50 godina, kao i obrazovanije lice (ima makar srednju školu), dok su nadnice za rad u poljoprivredi znatno češće među niže obrazovanim ispitanicima.
05 mar

Investicije u selo

Investicije u selo

U cilju pokretanja određenog agrobiznisa, ili pak prezentovanja poslovnog poduhvata  koje poljoprivredno gazdinstvo, zadruga ili preduzeće namerava da realizuje i predstavi potencijalnim finansijerima i investitorima u realizaciji tog poduhvata, neophodno je izraditi detaljan elaborat i poslovni plan – biznis plan.

Biznis plan kao osnovni, pisani dokument porodičnog gazdinstva, zadruge ili preduzeća služi za internu i eksternu upotrebu. Interno, služi članovima gazdinstve, rukovodstvu i zaposlenima u preduzeću ili zadruzi da kontinuirano prate, koriguju i unapređuju poslovne procese u svom poslovanju, proširuju proizvodne kapacitete, ostvaruju nove poslovne poduhvate i, generalno, poboljšavaju uspešnost celokupnog poslovanja.

Ovim dokumentom precizno se definiše redosled svih poslovnih aktivnosti koje se preduzimaju pri osnivanju određene proizvodnje, zadruge ili preduzeća, otpočinjanju novog poslovnog poduhvata ili planiranju postojećih poslovnih aktivnosti.Eksterno, koristi potencijalnim zajmodavcima (bankama, fondovima, međunarodnim investicionim organizacijama i dr.) kao ključni dokument na osnovu kojeg se donosi odluka o investiranju u konkretan poslovni poduhvat ili odluka o odobravanju sredstava za finasiranje (kreditiranje) predviđenog poduhvata.

Biznis plan pokazuje šta se želi postići u konkretnom poslu i na koji način će se obezbediti resursi za ostvarivanje postavljenih ciljeva. On predstavlja poslovni vodič kroz poslovanje i definiše kriterijume uspešnosti.